Starpparlamentu savienība (SPS) un ANO izveidotā karte “Sieviete politikā: 2021. gads” [1] uzrāda datus no visas pasaules par sieviešu skaitu, kuras no šā gada 1. janvāra dažādās izpildvarās, valdībās un parlamentos ieņem augstākos amatus. Šoreiz dati ir augstāki nekā jebkad iepriekš, jo vairāk nekā jebkad valstu līderu amatus ieņem sievietes. Vidēji pasaulē sievietes ieņem 25,6% no vietām parlamentā.
Lai gan valstu līderu amatus ieņem arvien vairāk sieviešu, parlamentos un valdībās turpina pastāvēt dzimumu nevienlīdzība. Sieviešu skaits, kuras saņem ministra portfeli, pieaug gliemeža ātrumā. 2020. gadā sieviešu skaita palielinājums ministru krēslos bija par 21,3% augstāks, šogad tie ir 21,9%. 2021. gadā ir pieaudzis to valstu valdību skaits, kurās sieviešu nav vispār. [2]
Latvija šajā sarakstā ierindojas 81. vietā ar 21,3% sieviešu ministru krēslos un 57. vietā ar 29% sieviešu Saeimā. Šie arī ir Latvijā līdz šim augstākie rādītāji sieviešu īpatsvaram politikā, tomēr, ja tas turpinās pieaugt šādos tempos, tad līdz pilnīgai līdztiesībai jāgaida vēl vismaz 100 gadi. Pēc valsts neatkarības atjaunošanas vērojama sieviešu līdzdalība parlamentā, taču joprojām nav sasniegta proporcionāla dzimumu pārstāvniecība. 1993. gadā 5. Saeimā iekļuva 14 deputātes, 6. Saeimā — vairs tikai 8, bet šobrīd 13. Saeimā no 100 deputātiem 29 ir sievietes.
Pēc valsts neatkarības atjaunošanas Latvijā sievietes pirmoreiz arī ieņēmušas visus augstākos amatus — 1995. gadā par pirmo Saeimas priekšsēdētāju kļuva Ilga Kreituse, 1999. gadā par Valsts prezidenti ievēlēja Vairu Vīķi-Freibergu, bet 2014. gadā amatā stājās Ministru prezidente Laimdota Straujuma. Mūsdienās sievietes ieņēmušas arī Satversmes tiesas priekšsēdētājas un Valsts kontrolieres amatu, taču Ministru kabinetā vairāk par piecām sievietēm vienas valdības ietvaros gan nav bijis. [3]
Tas, ka sievietes vidēji ieņem tikai ceturtdaļu parlamenta vietu visā pasaulē, ir acīmredzams atgādinājums par dzimumu nevienlīdzības izplatību un pastāvīgumu. Lai gan varētu šķist, ka Latvijā, tā kā viena trešā daļa no Saeimas deputātiem ir sievietes, situācija ir labāka, tomēr mums vēl ir tāls ceļš ejams sieviešu līdztiesības un līdzdalības jautājumos, lai sasniegtu 50/50 attiecību Saeimas deputātu dzimumu sadalījumā.
Tomēr var jautāt, kāpēc ir svarīgi, lai ir vairāk sieviešu likumdevēju un politisko vadītāju. Kāpēc mums vajag vairāk sieviešu, kas iesaistītas visos politisko procesu aspektos?
Tas ir svarīgi, jo sieviešu pārstāvība ir nepieciešama, lai nodrošinātu demokrātijas pēc iespējas efektīvāku darbību.
Sievietes nav minoritāte; bet puse no valsts iedzīvotājiem. Lai politiskās iestādes būtu demokrātiski likumīgas un atsaucīgas visiem pilsoņiem, tām jāiekļauj visu iedzīvotāju grupu daudzveidība. Tas prasa lielāku sieviešu pārstāvību valsts parlamentā un pašvaldībās.
Cilvēku intereses un prioritātes bieži nosaka viņu attiecīgās sociālās, ekonomiskās un etniskās atšķirības. Sievietes likumdevējas, kas pieder pie dažādām grupām, var iesniegt izskatīšanai plašu jautājumu loku un atbilstoši piedāvāt risinājumus. Turklāt jebkurai demokrātiskai sistēmai ir izdevīgi, ja tās politiskajās institūcijās tiek pārstāvēti cilvēki ar dažādu izcelsmi un dzīves pieredzi. Tas ļauj izmantot visu iedzīvotāju spēju un prasmju klāstu, veidojot politiku visiem.
Sievietēm vairāk jāiesaistās politikā, jo, pirmkārt un galvenokārt, tas ir taisnīguma un cilvēktiesību jautājums, kas abi ir demokrātiskas sabiedrības stūrakmeņi. Otrkārt, plaša sieviešu pārstāvība parlamentos ārkārtīgi ietekmē to, kādi jautājumi tiek izvirzīti un kā tiek veidota politika. Treškārt, tas rada iespēju reformēt un pārskatīt diskriminējošos likumus pret meitenēm un sievietēm.
Pēc nedaudz vairāk kā nedēļas gaidāmas pašvaldību vēlēšanas. Pēc CVK statistikas datiem, 61,4% deputātu kandidātu ir vīrieši un 38,6% — sievietes. [4] Katru dienu šķirstot sociālos medijus, paveras arvien bēdīgāks skats, jo dažu partiju sarakstos patiešām paveicas retajai. Protams, ir arī labie piemēri, kur sievietes ir ne tikai reprezentētas sarakstos, bet arī izvēlētas par to līderēm.
Mums ir jāturpina iedvesmot sievietes doties politikā, mums ir straujākiem soļiem jātuvojas līdztiesīgai pārstāvniecībai gan Saeimā, gan citās valdības iestādēs. Ir jādod iespēja sievietēm — profesionālēm, ekspertēm — ieņemt vietas Ministru kabinetā, jo tikai tā valstī būs spēcīga demokrātija un vienlīdzīga lēmumu pieņemšana.
[1]https://www.unwomen.org/…/women-in-politics-2021-en.pdf…
[2] https://www.unwomen.org/…/03/women-in-politics-map-2021