Preses relīze – Akcijā pie Ministru kabineta aicinās apzināties un izskaust vardarbību pret sievietēm

Lai atzīmētu Starptautisko dienu vardarbības izskaušanai pret sievietēm, piektdien, 24. novembrī “Sievietei paveicās” sadarbībā ar Rīgas Zonta klubu Brīvības alejā rīko akciju “Kur viņa palika?”. 

Simbolizējot nogalinātās un no vardarbības cietušās sievietes, Brīvības aleju (pretī Ministru kabinetam) no 9.00 – 19.00 klās sieviešu kurpju pāri.

“Parādot kurpes, kuras palikušas bez valkātājām, mēs aicinām politiķus saskatīt vardarbības apmērus Latvijā un rīkoties. Mēs nezinām šo nogalināto sieviešu vārdus, mēs nezinām neko par viņu ģimenēm un bērniem. Ir tikai šī traģiskā statistika. Kad deputāti lems, vai ratificēt Eiropas Padomes konvenciju par vardarbības ģimenē apkarošanu, aicinu uz brīdi aizdomāties, vai spēsiet ieskatīties acīs nogalināto sieviešu bērniem un tuviniekiem un teikt, ka esat izdarījuši visu iespējamo, lai pārtrauktu vardarbību?” atgādina Signe Rotberga, Rīgas Zonta kluba prezidente.

Akcijas nosaukums “Kur viņa palika?” ir atsauce uz sievietes pazušanu, kad viņa neierodas darbā vai ģimenes svētkos tāpēc, ka ir nogalināta vai sakropļota, un reizē tas ir arī varmākas kliedziens, dzenoties pakaļ savam upurim, kurai ir izdevies paslēpties vannas istabā vai aiz kūts.

Katra trešā (30,1 %) Latvijas sieviete attiecībās pieredzējusi psiholoģisku, fizisku vai seksuālu vardarbību vai vairāku vardarbības formu kombināciju.

Ja salīdzina datus par sievietēm, kuras noslepkavojoši ģimenes locekļi vai intīmie partneri, tad Latvijā šis rādītājs ilgstoši ir viens no sliktākajiem Eiropā. Kopš 2016. gada, kad Latvija parakstīja Eiropas Padomes Konvencijas par vardarbības pret sievietēm un vardarbības ģimenē novēršanu un apkarošanu (Stambulas konvencijas) ratificēšanu, Latvijā ģimenes locekļu vardarbības dēļ dzīvību ir zaudējušas 133 sievietes.

Valsts policija 2022.gadā pieņēma 647 lēmumus par varmākas nošķiršanu (par 18 % vairāk kā 2021.gadā).

“Šī statistika var likties neticama, bet kamēr nebija sākušās diskusijas par Stambulas konvenciju, par vardarbību pret sievietēm sabiedrībā plaši nerunāja. No vardarbības cietušās ir bijušas praktiski neredzamas un arī bezspēcīgas kā pierādija Jēkabpils gadījums. Runājiet, jautājiet savām mammām, vecmammām, māsām un sievām par piedzīvoto un jūs sapratīsiet, kā rodas šī statistika. Ir pienācis laiks rīkoties,” saka Maija Krastiņa, organizācijas “Sievietei paveicās” dibinātāja.

###

Zonta International ir starptautiska organizācija ar vairāk nekā 100 gadu pieredzi dzimumu līdztiesības jautājumos. Tās galvenie mērķi ir veicināt sieviešu līdztiesību, izskaust vardarbību pret sievietēm un uzlabot pieeju izglītībai, piešķirot stipendijas studentēm un zinātniecēm. Organizācija apvieno 26,000 dalībnieču visā pasaulē un ir pārstāvēta 62 valstīs. Zonta International ir vispārējais konsultatīvais statuss Apvienoto Nāciju Organizācijā un tā ir pārstāvēta Eiropas Padomes starptautisko NVO konferencē. Latvijā Zonta klubi ir Rīgā, Jelgavā, Ogrē un Valmierā.

Organizācijas “Sievietei paveicās” mērķis ir izgaismot sistēmiskas sabiedrības problēmas, kas saistītas ar sieviešu tiesībām un dzimumu līdztiesību.

###