Vairāk kā 100 sabiedrības locekļi parakstījuši atklātu vēstuli LTV vadībai, Sabiedrisko mediju ombudam un NEPLP, lai aicinātu nodrošināt dzimumu līdzsvaru sabiedriskā medija saturā un sniegt iespēju viedokļus pārstāvēt visu sociālo grupu pārstāvjiem.
“Vērojot kā nedēļu pēc nedēļas raidījumā “Kas notiek Latvijā?” ekspertu paneli nospiedošā vairākumā veido vīrieši, radās ideja rīkoties un rakstīt šādu vēstuli, jo šādi “maneļi” redzami daudzās diskusijās. Šāda situācija valstī, kur 54% iedzīvotāju ir sievietes šķiet pilnīgi nepieņemama. Pie tam, Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) dati liecina, ka katrai otrajai jaunajai Latvijas sievietei ir augstākā izglītība, starp vīriešiem – vien 28 %. Latvijā tiešām netrūkst augsti izglītotu un kompetentu sieviešu dažādās nozarēs, bet kāpēc mēs viņas neredzam?” saka pilsoniskās sabiedrības aktīviste Rasma Pīpiķe, viena no vēstules iniciatorēm.
Vēstules autores un parakstītāji uzskata, ka nav pieņemami Latvijas sabiedriskajā medijā nesniegt iespēju viedokļus pārstāvēt visu sociālo grupu pārstāvjiem un ka netiek ievērota vienlīdzīga attieksme un vispārējā cieņa pret visām sabiedrības grupām, nesniedzot iespēju tām pārstāvēt savu viedokli Latvijas Televīzijas veidotajā saturā.
Diskusiju formāti, kas nodrošina tikai vienas sabiedrības daļas viedokļa pārstāvniecību, mazina Latvijas sabiedrības tiesības uz daudzpusīgu informāciju un neatspoguļo Latvijas sabiedrības daudzveidību, uzskata vēstules autores.
Pārmetumus par sieviešu dalības trūkumu raidījumā “Kas notiek Latvijā?”, žurnālists Jānis Domburs komentējis sociālajā tīklā Twitter (saite), sakot: “Un arvien nebeidzas šī absurdā paranoja… Uz raidījumiem neaicina dzimumus, bet cilvēkus. Tie, kuri ieņem attiecīgos atbildīgos amatus vai vēlētos posteņus, tie, kuri par attiecīgām tēmām ir pauduši ekspertīzi, tie kurus ir deleģējušas attiecīgas organizācijas un grupas, utt.”
“Ja vārds televīzijā, radio un tiešsaistes diskusijās tiek dots tikai vīriešiem, nav brīnums, ka visiem šķiet, ka šo sieviešu vienkārši nav, vai ka viņas nav kompetentas. Nav runa pat tikai par paritāti, bet diskusiju līmeņa un kvalitātes celšanu, iesaistot dažādus ekspertus un viedokļus,” saka Maija Krastiņa, vēstules līdzautore un inicitatīvas “Sievietei paveicās” uzsācēja.
Vēstule aicina LTV vadību un žurnālistus, Sabiedrisko mediju ombudu un NEPLP rīkoties, lai novērstu sieviešu pārstāvniecības trūkumu sistēmiskā līmenī.
Ar vēstules tekstu var iepazīties šeit: (saite)
Iniciatīva “Sievietei paveicās” ir sociālo mediju projekts ar mērķi izgaismot sistēmiskas sabiedrības problēmas, kas saistītas ar sieviešu tiesībām un dzimumu līdztiesību.
Instagram: @sievieteipaveicas
Twitter: @sievieteiveicas
Facebook: https://www.facebook.com/sievieteipaveicas/
Kontakti medijiem:
Rasma Pīpiķe
2 60 44 862
Maija Krastiņa
22093722